Witamy na stronie internetowej Biomasa Partner Group
Zadzwoń do nas: (+48) 63 245 59 29

Efektywność pelletu ze słomy jako materiału wyściółkowego dla zwierząt w porównaniu z konwencjonalną słomą

Słoma już od wieków jest używana jako wyściółka dla koni, bydła i trzody chlewnej. Obecnie można jednak korzystać z nowocześniejszych rozwiązań, które są znacznie wygodniejsze zarówno dla hodowcy, jak i dla zwierząt. Jednym z nich jest innowacyjny pellet ze słomy. W tym artykule przedstawiamy jego najważniejsze cechy oraz przedstawiamy, jak wypada w porównaniu z tradycyjną ściółką słomianą.

Czym charakteryzuje się pellet ze słomy?

Pellet słomiany, podobnie jak inne rodzaje pelletów, to surowiec sprasowany pod wysokim ciśnieniem do postaci granulek. Do produkcji dobrego pelletu wykorzystuje się wyłącznie najwyższej jakości słomę bez dodatków sztucznych substancji wiążących. Dzięki temu jest produktem bezpiecznym zarówno dla hodowanych zwierząt, jak i dla środowiska naturalnego.

W odróżnieniu od pelletów wykorzystywanych jako ekologiczne paliwo, pellet ze słomy przeznaczony do ściółkowania łatwo się rozkłada i w ten sposób tworzy delikatną i miękką powierzchnię. Nie ma więc obaw, że zwierzęta korzystające ze ściółki będą czuły się na niej niekomfortowo – wręcz przeciwnie, ściółka z pelletu może być bardziej miękka niż klasyczna słomiana. Warto jednak wybierać pellet ze słomy od sprawdzonego producenta – w ten sposób można mieć pewność, że cały proces produkcji pelletu podlegał pełnej kontroli i nie znajdziemy w nim żadnych dodatków chemicznych, a wyłącznie odpowiednio rozdrobnioną słomę.

Pellet ze słomy a tradycyjna słoma – porównanie wytrzymałości

Jeśli pellet ściółkowy i tak jest wykonywany ze słomy, to dlaczego nie wybrać zamiast niego tradycyjnej ściółki słomianej? Istota tkwi w przetworzeniu tego surowca. Warto pamiętać, że słoma naturalna wchłania wilgoć wyłącznie w miejscu, gdzie została złamana albo ucięta. Oznacza to, że im bardziej zostanie pocięta, tym większa jest jej chłonność. Do produkcji pelletów ściółkowych wykorzystuje się specjalne rozdrabniacze, dzięki którym można uzyskać cząstki słomy o jednakowej wielkości. To właśnie ten proces sprawia, że pellet ze słomy wyróżnia się istotnie większą chłonnością niż konwencjonalna ściółka słomiana. Znajdująca się w nim słoma jest pocięta na wiele drobnych fragmentów, a każdy z nich wchłania więcej wilgoci niż klasyczne, długie źdźbło siana.

Czym to skutkuje? Chłonność pelletu ze słomy waha się od 400 do 650% całkowitej wagi ściółki. W przypadku słomy wynosi ona maksymalnie 180%. Dzięki temu można uznać pellet słomiany za wytrzymalszą ściółkę – za sprawą swojej chłonności zwierzęta mogą korzystać z niej przez dłuższy czas niż w przypadku wyściółki słomianej. Nie trzeba w tym przypadku martwić się o ewentualne przykre zapachy dobywające się ze stajni czy chlewu – dobrej jakości pellet ze słomy z łatwością zaabsorbuje opary amoniaku i zredukuje nieprzyjemne wonie.

Pellet ze słomy – liczne oszczędności

Pellet słomiany to znacznie wydajniejsza wyściółka dla zwierząt hodowlanych w porównaniu z konwencjonalną słomą. Oznacza to rzadszą konieczność jej wymiany, a co za tym idzie – mniejszą ilość wykonanej pracy. Możliwe jest także punktowe usuwanie nieczystości bez konieczności wymiany całej warstwy. Ściółkowanie pelletem jest też dużo wygodniejsze niż korzystanie ze słomy (wystarczy wysypać produkt z np. 15-kilogramowego worka), co dodatkowo zwiększa oszczędzony czas.

Wydajność pelletu ze słomy wiąże się także z oszczędnością miejsca – decydując się na taką ściółkę, trzeba przeznaczyć na nią o wiele mniej powierzchni do składowania, niż potrzeba by jej było w przypadku częściej wymienianej słomy. Wydajna wyściółka to również mniej przepełniony kompostownik. Natomiast najczęściej spotykany sposób pakowania pelletu w worki o wadze 15 lub 1000 kg znacznie ułatwia transport.

Pełne bezpieczeństwo i komfort zwierząt – tylko z pelletem ze słomy

Hodowla zwierząt powinna wiązać się przede wszystkim z zapewnianiem im bezpieczeństwa oraz komfortu. Dobrostan koni, bydła, świń czy drobiu można znacząco poprawić, dostarczając im czystej mikrobiologicznie ściółki z pelletu słomianego – pozbawionej pleśni, grzybów czy mykotoksyn. Wszystko dlatego, że proces produkcji pelletu ze słomy zachodzi w temperaturze ok. 90°C, dzięki czemu z produktu zostają usunięte wszelkie niechciane bakterie i grzyby. W ten sposób można zapobiec wielu dolegliwościom, na jakie narażone są zwierzęta, np. chorobom górnych dróg oddechowych, alergiom skórnym czy problemom gastrycznym. Wybór wysokiej jakości produktu pozwala także na dobrą izolację od podłoża, jak również na uzyskanie powierzchni antypoślizgowej. Kwestie te dodatkowo chronią zwierzęta przed uszkodzeniami mechanicznymi skóry.

Pellet ze słomy to idealny sposób na utrzymanie wysokiego poziomu higieny podczas hodowli zwierząt – dzięki możliwości punktowego usuwania nieczystości zwierzęta mogą stale przebywać w czystej przestrzeni. Co więcej, pellet słomiany to często jedyne wyjście dla zwierząt z alergiami – dzięki redukcji frakcji pylistych i alergenów jest w pełni bezpieczny dla m.in. koni. Wybór tego rodzaju ściółki przyczyni się więc do dobrej kondycji zwierząt, a co za tym idzie do lepszej wydajności hodowli.

Pozostałe zalety pelletu ze słomy

Pellet ze słomy to nie tylko wydajność oraz bezpieczeństwo dla hodowanych zwierząt. To także troska o dobrostan środowiska naturalnego. Ekologiczny pellet wykonany z pozostałości po różnego rodzaju roślinach nie zanieczyszcza środowiska, a w dodatku zużyta ściółka może zostać wykorzystana jako naturalny nawóz albo paliwo do biogazowni. Dobrej jakości produkt niezawierający żadnych dodatków chemicznych ma zatem niemal zerowy wpływ na środowisko, co bez wątpienia docenią wszyscy hodowcy, którym dobro planety nie jest obojętne.

Najwyższej jakości pellet ze słomy od Biomasa Partner Group

Jeśli uznaliście Państwo, że pellet ze słomy będzie idealnym rozwiązaniem dla Państwa gospodarstwa, warto zdecydować się na najwyższej jakości produkt od sprawdzonego producenta takiego jak Biomasa Partner Group. Choć specjalizujemy się w wyrobach z drewna takich jak tarcica czy pellet drzewny w naszej ofercie znajduje się także pellet ze słomy OnDry w różnych wariantach. Przygotowujemy specjalny pellet dla koni , dla drobiu oraz dla bydła i trzody chlewnej .

Każdy z nich występuje w kilku różnych frakcjach – pełnej o średnicy 6 lub 8 mm, a także kruszonej o średnicach 4,5 mm. W ten sposób można w pełni dostosować rodzaj wyściółki do wymagań konkretnych zwierząt. Nasze pellety ze słomy dostarczamy luzem, w workach 15-kilogramowych lub 1000-kilogramowych big-bagach na terenie całego kraju, jak i Europy. Gwarantujemy najwyższą jakość oferowanych produktów dzięki nieustannym kontrolom pelletu na każdym etapie produkcji.

FAQ:

  1. Czy mój koń będzie czuł się komfortowo na wyściółce z pelletu ze słomy?
    Jak najbardziej! Pellet ze słomy, mimo że wygląda na twardy i niezbyt przyjemny dla końskich kopyt, szybko się rozkłada i tworzy komfortową i miękką antypoślizgową powierzchnię dla tych zwierząt. Taka wyściółka może być nawet wygodniejsza niż jej tradycyjna wersja ze słomy. Warto więc przekonać się, że pellet ze słomy będzie odpowiadał zwierzętom.
  2. Czy pellet ze słomy dobrze chłonie wilgoć?
    Pellet ze słomy chłonie wilgoć kilka razy lepiej niż klasyczna wyściółka. Wszystko dlatego, że słoma użyta do jego wykonania została wielokrotnie pocięta, przez co znacznie zwiększyły się jej właściwości higroskopijne. Dla porównania – pellet ze słomy chłonie od 400 do 650% swojej całkowitej masy, a klasyczna słoma jedynie do 180%.
  3. Co jest bezpieczniejsze dla zwierząt – standardowa słoma czy słomiany pellet?
    Pellet ze słomy jest przygotowywany w temperaturze ok. 90°C. Dzięki temu zostaje z niego usuniętych wiele grzybów, bakterii i toksyn. Wyściółka z pelletu ze słomy pozwala dodatkowo na uzyskanie antypoślizgowej powierzchni, co zapobiega wielu urazom mechanicznym zwierząt. Pellet ściółkowy jest zatem rozwiązaniem bezpieczniejszym od klasycznej słomy.
Wróć do listy artykułów
Tel.: + 48 (63) 245 59 29 biuro@biomasapartner.pl