Witamy na stronie internetowej Biomasa Partner Group
Zadzwoń do nas: (+48) 63 245 59 29

Ekologiczne aspekty produkcji i użytkowania tarcicy

W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej kluczowym wyzwaniem staje się zrozumienie, jak nasze codzienne decyzje wpływają na środowisko. Czy istnieje zatem sposób, aby tarcica była zarówno funkcjonalna, jak i przyjazna dla naszej planety? Oczywiście, że tak! W tym artykule przyjrzymy się, jak proces od pozyskiwania surowca z lasów po finalny produkt wpływa na naszą planetę.

Tarcica – co to jest?

Tarcica, znana również jako drewno przetarte, jest jednym z najstarszych i najbardziej wszechstronnych materiałów używanych przez ludzkość. Produkt ten stosowany jest w m.in. przemyśle budowlanym, stolarskim, branży meblarskiej oraz rękodziele. W swojej prostocie kryje szereg fascynujących aspektów zarówno technicznych, jak i ekologicznych. Na początku warto zrozumieć, że tarcica nie jest jednolitym wyrobem.

Drewno iglaste, na przykład sosna, jest chętnie wybierane ze względu na swoją solidność, trwałość i łatwość obróbki. Z kolei tarcica liściasta, wykonana na przykład z dębu czy buku, jest ceniona za swoje estetyczne walory oraz twardość. Niemniej jednak my dziś przyjrzymy się temu, jakie tarcica sosnowa ma aspekty ekologiczne.

Tarcica sosnowa – rodzaje i zastosowania

Tarcicę możemy podzielić nie tylko ze względu na m.in. gatunek drzewa, ale i też jej stopień obróbki. Wyróżniamy między innymi tarcicę główną, boczną i nieobrzynaną. Przyjrzymy się każdemu z tych rodzajów bliżej.

Tarcica główna (centralna)

Tarcica główna, inaczej nazywana centralną, to deski pozyskiwane z centralnej części pnia. Ten rodzaj tarcicy charakteryzuje się najwyższą jakością wśród wszystkich rodzajów tarcicy sosnowej. Dzięki swojemu położeniu w środkowej części pnia jest ona bardziej jednorodna, ma mniej sęków i wykazuje większą stabilność wymiarową. Jest ceniona w meblarstwie, stolarstwie i wszędzie tam, gdzie ważna jest estetyka i wytrzymałość materiału.

Tarcica boczna

Tarcica boczna pochodzi z bocznych części pnia. Odznacza się bardziej widocznymi sękami i bardziej zróżnicowaną strukturą drewna. Mimo że nie jest tak wysokiej jakości, jak tarcica główna, nadal znajduje szerokie zastosowanie, zwłaszcza w konstrukcjach, gdzie estetyka nie jest kluczowa, ale ważne są właściwości mechaniczne tego surowca. Jest zwykle wykorzystywana w branży budowlanej, na przykład do konstrukcji szkieletowych, płotów czy szalunków.

Tarcica nieobrzynana

Tarcica nieobrzynana to deski, których krawędzie boczne po przetarciu nie zostały obrobione, pozostawiając naturalne kontury pnia. Ten rodzaj cechuje się nieregularnymi kształtami i wymiarami. Taka tarcica jest często wykorzystywana w miejscach, gdzie wygląd naturalnego drewna jest pożądany, na przykład w pracach dekoracyjnych lub w meblarstwie artystycznym.

Ekologiczna produkcja tarcicy za kulisami

Produkcja tarcicy to proces znacznie bardziej złożony i ekologicznie świadomy, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jak przebiegają etapy wytwarzania tego materiału?

1. Las a produkcja tarcicy – zarządzanie leśne

Pierwszym krokiem jest odpowiedzialne pozyskiwanie drewna. Tutaj szczególne znaczenie ma zrównoważona gospodarka leśna, która obejmuje:

  • starannie zaplanowaną wycinkę drzew,
  • dbałość o odnowienie lasów,
  • ochronę bioróżnorodności.

Jak sprawdzić, czy produkcja tarcicy jest ekologiczna? Otóż dowodem na to jest certyfikat FSC (Forest Stewardship Council), który stanowi gwarancję, że pochodzi ona z lasów zarządzanych w sposób niezagrażający środowisku.

2. Proces produkcji – efektywność i minimalizacja odpadów

W tartakach takich jak nasz, gdzie pnie przekształcane są w tarcicę, wykorzystywane są nowoczesne technologie. Dzięki nim w procesie produkcji tarcicy możliwa jest maksymalna efektywność wykorzystania drewna i minimalizacja odpadów. Nowatorskie metody cięcia pozwalają na uzyskanie większej ilości użytkowej tarcicy z pojedynczego pnia, jednocześnie ograniczając pozostałości do minimum. Oprócz tego odpady drewniane, takie jak trociny, mogą być wykorzystane do wytwarzania biomasy czy płyt wiórowych, co zamyka cykl produkcji w duchu ekologii.

3. Obróbka i konserwacja – ekologiczne metody i materiały

Po przetarciu tarcica zazwyczaj poddawana jest dalszej obróbce, takiej jak suszenie, struganie czy impregnacja.

Tarcica a ochrona środowiska – jak jej użytkowanie wpływa na planetę?

Tarcica, dzięki swoim unikalnym właściwościom, ma wiele korzyści ekologicznych w kontekście jej użytkowania. Jest to dość istotne w obecnych czasach, gdy zrównoważony rozwój i ochrona środowiska nabierają ogromnego znaczenia. Skupmy się na tym, jak sama tarcica, już jako gotowy produkt, wpływa na przyrodę oraz jakie praktyki mogą dodatkowo zwiększać jej pozytywny wpływ na Ziemię.

Jedną z głównych ekologicznych zalet tarcicy jest jej trwałość. Produkty wykonane z drewna, takie jak meble, konstrukcje czy elementy wykończeniowe, mogą służyć przez dziesięciolecia. Wytrzymałość tych wyrobów znacznie zmniejsza potrzebę częstego zastępowania ich nowymi. Ponadto, gdy osiąga ono koniec swojego życia użytkowego, może być recyklingowane lub wykorzystane na nowo, co redukuje potrzebę eksploatacji nowych zasobów naturalnych i obniża całkowity ślad węglowy.

Kolejną kwestią jest fakt, iż tarcica ma naturalną zdolność do regulowania wilgotności powietrza. To z kolei przekłada się na lepszą jakość powietrza wewnętrznego. Drewno, będące surowcem „oddychającym”, pomaga utrzymać równowagę wilgotności w pomieszczeniach, będąc korzystnym rozwiązaniem w klimatach, gdzie problemem jest nadmierna wilgoć lub sucha atmosfera. Również, w porównaniu do niektórych materiałów syntetycznych, tarcica nie emituje szkodliwych związków lotnych, co jest dodatkowym atutem dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Choć to nie jest bezpośrednio związane z użytkowaniem, warto wspomnieć, że samo wybieranie tarcicy z certyfikowanych źródeł przyczynia się do ochrony lasów i ich bioróżnorodności. Poprzez preferowanie drewna z odpowiedzialnych źródeł, konsumenci mogą wywierać pozytywny wpływ na przyrodę.

Wreszcie, użytkowanie tarcicy może być też okazją do edukacji i podnoszenia świadomości ekologicznej. Używanie tego surowca jako materiału w projekcie budowlanym czy meblowym może być punktem wyjścia do dyskusji o zrównoważonym rozwoju, recyklingu i ochronie środowiska.

Gdzie odbywa się zrównoważona produkcja tarcicy? 

Tarcica, jak już wspomnieliśmy, cieszy się zainteresowaniem w wielu branżach. Jeżeli szukacie Państwo tartaku, który zapewnia produkcję tego materiału w zgodzie z naturą, to zapraszamy do Biomasa Partner Group, gdzie każdy etap przeprowadzany jest w zgodzie z naturą. Nasza firma to coś więcej niż sama produkcja tarcicy – to gwarancja ochrony środowiska. Podczas zamawiana produktu macie Państwo możliwość wybrania takich parametrów jak m.in. wilgotność drewna czy jego wymiar.

FAQ:

1. Czy wytwarzanie tarcicy jest ekologiczne?

Produkcja tarcicy może być ekologiczna, gdy stosuje się zrównoważone zarządzanie leśne, nowoczesne technologie minimalizujące odpady i energooszczędne metody produkcji. Ważne jest także pozyskiwanie drewna z certyfikowanych, odpowiedzialnych źródeł.

2. Jak eksploatacja tarcicy wpływa na środowisko?

Użytkowanie tarcicy jest przyjazne dla naszej planety. Materiał ten bowiem:

  • jest trwały,
  • redukuje potrzebę nowych surowców,
  • reguluje wilgotność powietrza,
  • nie emituje szkodliwych związków,
  • może być recyklingowany, minimalizując ślad węglowy.
Wróć do listy artykułów
Tel.: + 48 (63) 245 59 29 biuro@biomasapartner.pl