Witamy na stronie internetowej Biomasa Partner Group
Zadzwoń do nas: (+48) 63 245 59 29

Program Czyste Powietrze 2024: Nowe zasady i dofinansowania na kotły na pellet

Program Czyste Powietrze, działający od kilku lat, ma na celu poprawę jakości powietrza w Polsce poprzez modernizację systemów grzewczych i termomodernizację budynków. Jest to kluczowy krok w kierunku ekologicznego i zrównoważonego rozwoju kraju. Dzięki wsparciu finansowemu oraz inicjatywom edukacyjnym, program ten przyczynia się do tworzenia zdrowszego i bardziej przyjaznego środowisku miejsca do życia.

Nowości w Programie Czyste powietrze od 22 kwietnia 2024

Zaktualizowana wersja programu Czyste Powietrze, obowiązująca od 22 kwietnia 2024 roku, dysponuje nowym budżetem w wysokości 6,4 miliarda złotych. Celem jest wsparcie 145 520 rodzin, co umożliwi modernizację 97 010 budynków i wymianę aż 111 260 starych źródeł ciepła w ciągu kilku lat.

Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM)

Jedną z kluczowych zmian jest wprowadzenie Listy Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Dofinansowanie przysługuje teraz tylko na urządzenia zatwierdzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ma to zapewnić, że inwestycje będą znacząco poprawiać efektywność energetyczną i redukować emisję szkodliwych substancji.

Zmiany w zasadach dofinansowań programu Czyste Powietrze 2024

Zmiany dotyczą również zasad przyznawania dofinansowań. Najwyższy poziom wsparcia można uzyskać tylko raz na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub jeden lokal mieszkalny. Kolejne wnioski będą mogły dotyczyć jedynie podstawowego poziomu dofinansowania.

Jakie piece na pellet są dopuszczone w programie Czyste powietrze?

Lista zielonych urządzeń obejmuje blisko 1300 modeli kotłów na pellet drzewny, które spełniają rygorystyczne kryteria ekologiczne programu. Pełna lista urządzeń dostępna jest na stronie internetowej “Lista zielonych urządzeń i materiałów”.

Kto może skorzystać z programu dofinansowania na kotły?

Z dofinansowania mogą skorzystać osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami budynku lub lokalu mieszkalnego. Warunkiem jest, aby roczny dochód wnioskodawcy nie przekraczał 135 000 zł. Dla osób ubiegających się o wyższe progi dofinansowania obowiązują dodatkowe kryteria dochodowe na członka rodziny.

Maksymalne kwoty dofinansowania dla kotłów na pellet

Maksymalne kwoty dofinansowania zależą od wybranego progu:

  • Podstawowy próg: do 9 100 zł, co stanowi maksymalnie 45% ceny urządzenia,
  • Podwyższony próg: do 14 300 zł, co stanowi maksymalnie 70% ceny urządzenia,
  • Najwyższy próg: do 20 400 zł, pokrywający nawet do 100% kosztów.

Osiągnięcie sukcesu programu Czyste Powietrze wymaga zaangażowania mieszkańców i odpowiedniego wsparcia finansowego. Biomasa Partner Group, będąc producentem wysokiej jakości, certyfikowanego pelletu drzewnego, jesteśmy dumni, że nasze produkty idealnie wpisują się w cele programu. Nasz pellet gwarantuje nie tylko efektywne ogrzewanie, ale również znaczną redukcję emisji do atmosfery szkodliwych substancji.

Inwestując w ekologiczne paliwo, przyczyniamy się do ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza w Polsce. Razem możemy stworzyć zdrowsze i bardziej zrównoważone otoczenie.

 

Źródło: czystepowietrze.gov.pl, lista-zum.ios.edu.pl

Wróć do listy artykułów
Tel.: + 48 (63) 245 59 29 biuro@biomasapartner.pl