Czym są i jak powstają trociny do pelletu?
Trociny to produkty uboczne powstające w wyniku obróbki drewna – podczas cięcia, toczenia, frezowania czy strugania. Stanowią one około 15% całego surowca drzewnego przerabianego w tartakach i zakładach produkcyjnych. Wykorzystujemy je do produkcji pelletu – naturalnego paliwa, będącego doskonałą alternatywą dla tradycyjnych paliw stałych, takich jak węgiel.
Ekologiczne wykorzystanie produktów ubocznych staje się coraz bardziej popularne. Trociny przeznaczone do produkcji pelletu są doskonałym przykładem takiego podejścia. Dzięki ich ponownemu wykorzystaniu ogranicza się ilość odpadów drzewnych oraz zmniejsza zapotrzebowanie na świeże drewno. Produkcja pelletu z trocin znakomicie wpisuje się w strategię OZE (Odnawialnych Źródeł Energii): z jednej strony przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla i ochrony zasobów naturalnych, a z drugiej – popiół powstały podczas spalania pelletu z powodzeniem może być użyty jako nawóz w ogrodzie lub na trawniku.
Jakie trociny nadają się do produkcji pelletu?
Trociny wykorzystywane do produkcji pelletu muszą spełniać określone wymagania jakościowe, by gwarantowały odpowiednio wysoką wartość opałową oraz efektywność spalania. Przede wszystkim należy tu zwrócić uwagę na czystość i wilgotność surowca.
Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, możemy wyróżnić następujące trociny do pelletu:
-
trociny suche – ich wilgotność wynosi od 8 do 15%. Są idealnym surowcem do bezpośredniego wykorzystania w produkcji pelletu,
-
trociny mokre – zawierają od 16 do 60% wilgoci, zazwyczaj wymagają suszenia przed dalszą obróbką.
Nasze doświadczenie i dostęp do lasów zarządzanych w sposób zrównoważony umożliwiają nam produkcję optymalnego surowca, dostosowanego do wymagań producentów pelletu. Posiadamy własny tartak, jeden z największych w Polsce, dzięki czemu oferujemy trociny o stabilnych parametrach. Nasze zaangażowanie i znajomość branży sprawia, że dostarczamy trociny, które pozwalają na produkcję pelletu o wysokiej wartości opałowej.
Trociny na pellet – jakość surowca w Biomasa Partner Group
Wilgotność trocin ma kluczowe znaczenie dla wartości opałowej oraz efektywności procesu produkcji pelletu. Czystość surowca wpływa bezpośrednio na zawartość popiołu w wyrobie gotowym, jakim jest pellet drzewny. W Biomasa Partner Group dostarczamy najwyższej jakości, czyste trociny o szerokim zakresie wilgotności. Oferowane trociny pochodzą z naszego tartaku w Chociwlu (więcej na jego temat przeczytasz tutaj: https://www.biomasapartner.pl/tartak-chociwel,326).
Trociny można podzielić, w zależności od ich cech na: mokrą, suchą, z korą i bez kory. Poziom wilgotności trocin jest zróżnicowany i waha się od 8-15% dla trociny suchej i od 16-60% dla trociny mokrej.