Witamy na stronie internetowej Biomasa Partner Group
Zadzwoń do nas: (+48) 63 245 59 29

Proces wytwarzania tarcicy – od surowca do gotowego produktu

Tarcica to produkt drzewny, bez którego nie dałoby się zbudować wielu domów ani mebli. Przygotowuje się ją w tartakach, gdzie klienci składają zamówienia na konkretny rodzaj tarcicy oraz jej wymiar. W ten sposób można otrzymać produkt idealnie dopasowany do wymagań konkretnej branży. Jak wygląda taki proces produkcji drewna? Jakie stosuje się technologie w produkcji tarcicy? O tym w poniższym artykule!

Czym jest tarcica i gdzie się ją stosuje?

Tarcica to wszystkie produkty drzewne powstałe na skutek przecięcia okrągłego drewna równolegle do jego podłużnej osi. To m.in. cięcie drewna na deski, lecz również na łaty, belki czy bale. Najczęstszy podział tarcicy to ten ze względu na stopień obróbki drewna. Spotykana jest tarcica obrzynana z obrobionymi czterema płaszczyznami oraz tarcica nieobrzynana, gdzie obrobione zostają tylko dwie równoległe powierzchnie, a krawędzie boczne pozostają bez obróbki. Stosowany jest również podział tarcicy ze względu na jej wymiar – w tym przypadku dzieli się na deski, bale, listwy, łaty, krawędziaki i belki, które zazwyczaj występują w określonych przedziałach grubości, szerokości lub przekroju.

Tarcica znajduje szerokie zastosowanie w wielu różnych branżach, lecz przede wszystkim w przemyśle budowlanym oraz meblarskim. W zależności od drewna zastosowanego do jej wytworzenia sprawdzi się w różnych sytuacjach. Tarcica liściasta (np. tarcica dębowa) to idealny produkt do wszelkich prac stolarskich i meblarskich, natomiast tarcica iglasta (np. tarcica sosnowa lub tarcica świerkowa) jest wykorzystywana do produkcji drzwi, okien lub podłóg. Tarcica budowlana może być natomiast wytwarzana zarówno z drewna liściastego, jak i iglastego.

Jak wygląda wytwarzanie tarcicy?

Produkcja drewna konstrukcyjnego, a także wszystkich innych rodzajów tarcicy to proces składający się z kilku kluczowych etapów. Na każdym z nich konieczne jest ścisłe stosowanie się do określonych zasad, aby żaden fragment cennego surowca nie został zmarnowany. Poniżej przedstawiamy, jak wygląda wytwarzanie tarcicy krok po kroku.

Przyjęcie surowca

Cały proces zaczyna się od przyjęcia surowca w postaci kłody lub dłużycy. Następnie zostaje on posortowany pod względem długości i średnicy w zależności od potrzeb Klienta. Niezwykle ważne jest, aby drewno przeznaczone do przygotowania tarcicy pochodziło ze sprawdzonego źródła – nie zostało pozyskane w sposób nielegalny ani z obszaru cennego przyrodniczo. Dzięki temu wytwarzanie tarcicy nie będzie odbywało się ze szkodą dla planety.

Korowanie i przecieranie

Gdy już drewno pojawi się na terenie tartaku, przystępuje się do jego korowania. Proces ten polega na usunięciu z powierzchni drewna całej kory. Tak przygotowany surowiec zostaje następnie poddany przecieraniu, czyli rozpiłowaniu za pomocą specjalnej pilarki nazywanej trakiem. W zależności od wybranego rodzaju tarcicy drewno zostaje przetarte raz (powstaje wtedy tarcica nieobrzynana) lub dwa razy (mowa wtedy o tarcicy obrzynanej).

Warto wiedzieć, że świeżo przetarte drewno nie powinno mieć dokładnie takich wymiarów, jakie zamówił Klient. Zawsze trzeba przygotować nieco grubszą i szerszą tarcicę, gdyż wraz z wysychaniem w suszarni, ulega ona skurczeniu. Natomiast ewentualny powstały w ten sposób nadmiar zawsze można obciąć po wysuszeniu produktu.

Suszenie

Po przetarciu tarcica trafia do suszarni. Trzeba bowiem odpowiednio zredukować wilgotność drewna, aby gotowy produkt nie uległ deformacjom i zniekształceniom w późniejszym czasie, gdy już trafi do klienta. W suszarni tarcica przebywa od kilku do kilkunastu dni (w zależności od grubości i wilgotności docelowej), gdzie ściśle kontroluje się warunki, w jakich jest przechowywana. W ten sposób można mieć pewność, że otrzymany produkt nie zmieni swoich właściwości wraz z utratą przechowywanej wody.

Sortowanie

Gdy już tarcica zostanie odpowiednio wysuszona, przystępuje się do jej posortowania. Na tym etapie zostaje podzielona ze względu na swoje wymiary i jakość, a następnie układana w gotowe pakiety przeznaczone dla klienta. W zależności od potrzeb można dodatkowo zamówić usługę strugania tarcicy (dzięki której uzyska gładką powierzchnię) lub jej frezowania.

Dostarczenie gotowego produktu

Po wykonaniu wszystkich dodatkowych usług tarcica jest gotowa do odbioru przez klienta lub dostarczana na wskazane przez niego miejsce. Wytwarzanie tarcicy dobiegło końca. Teraz można użyć jej podczas budowy m.in. więźb dachowych lub do produkcji schodów albo tarasów z drewna.

Obróbka drewna – nie tylko tarcica

Nieodłącznym elementem produkcji tarcicy są produkty uboczne takie jak kora, trociny oraz zrębki. Warto wiedzieć, że je też można wykorzystać do wytworzenia wartościowych produktów lub jako elementy dekoracyjne. Najpopularniejszym produktem powstającym z trocin jest pellet. To wydajny opał, który tworzy się poprzez sprasowanie trocin pod wysokim ciśnieniem. Wióry (jak inaczej nazywa się trociny) można również wykorzystać do wytworzenia płyt wiórowych, z których korzysta się podczas produkcji mebli.

Kora najczęściej sprzedawana jest do sklepów ogrodniczych, gdyż to dobry surowiec do ściółkowania roślin. Można wykorzystać ją w ogrodach lub na balkonie. Chroni rośliny przed chwastami, a dodatkowo może pełnić funkcję dekoracyjną. Natomiast zrębki stosuje się jako paliwo do kotłów, a także jako surowiec do produkcji płyt drewnopochodnych lub papieru. Jak widać, warto wykorzystywać wszystkie fragmenty drewna powstające podczas produkcji tarcicy, gdyż z ich pomocą można zyskać dobrej jakości produkty, a dodatkowo zadbać o dobro planety.

Zrównoważona produkcja tarcicy w tartaku Biomasa Partner Group

W Biomasa Partner Group wiemy, że równie ważna co zadowolenie Klienta z otrzymanego produktu jest troska o środowisko naturalne. Dlatego w naszym tartaku w Chociwlu korzystamy wyłącznie z drewna pochodzącego z odpowiedzialnych źródeł. Wybierając naszą tarcicę, możecie Państwo mieć pewność, że obrabiane drewno nie zostało pozyskane w nielegalny sposób ani z miejsca cennego przyrodniczo. Podczas każdego etapu produkcji tarcicy dbamy o najwyższą jakość przygotowywanego produktu – sprawdzamy, czy przetarte drewno ma odpowiednie wymiary, czy zostało prawidłowo sklasyfikowane pod względem jakości, a także czy jest prawidłowo zeskładowane w suszarni. Wypracowaliśmy najskuteczniejsze metody kontroli jakości w branży drzewnej, dlatego każdy dostarczany do naszych Klientów produkt cechuje ten sam wysoki poziom wykonania.

W czasie produkcji tarcicy dbamy dodatkowo, aby żaden produkt uboczny powstały podczas tego procesu nie został zmarnowany. Z otrzymanych trocin produkujemy wysokiej jakości, certyfikowany pellet drzewny. Sprzedajemy również trociny, korę oraz zrębki defibracyjne i papiernicze, które są chętnie kupowane przez sklepy ogrodnicze oraz zakłady celulozowo-papiernicze. Zamówiony towar możemy dostarczyć pod wskazany adres na terenie całej Polski, lecz również dowozimy produkty do wielu miejsc w Europie. Zapraszamy do zamówienia wysokiej jakości tarcicy ze sprawdzonego źródła!

FAQ:

  • Jak dzieli się tarcicę ze względu na jej wymiary?

Najcieńsza tarcica o grubości od 2 do 5 cm to po prostu deski. Nieco grubsze produkty (5-10 cm) nazywane są balami. Listwy mają przekrój poprzeczny o wymiarach od 12/24 do 29/70 mm, łaty – od 38/63 do 75/140 mm, krawędziaki – od 100/100 do 175/175 mm, a belki od 200/200 do 275/275 mm. Stosuje się też podział ze względu na stopień obróbki drewna.

  • Potrzebuję drewna do przygotowania więźby dachowej. Jaką tarcicę wybrać – liściastą czy iglastą?

Do więźby dachowej najlepiej sprawdzi się tarcica iglasta np. tarcica sosnowa lub świerkowa. To wytrzymałe drewno, które bez problemu udźwignie całą konstrukcję dachu. Wykorzystuje się ją także podczas produkcji drzwi i okien. Tarcica liściasta to natomiast dobry wybór podczas produkcji mebli oraz wykonywania wszelkich prac stolarskich.

  • Jak przebiega produkcja tarcicy?

Tarcica powstaje z podłużnego drewna okrągłego. Najpierw poddaje się je procesowi korowania, a następnie przeciera raz lub dwa razy za pomocą maszyn zwanych trakami. Tak przygotowane drewno przenosi się do suszarni, gdzie spędza kilka dni. Po wysuszeniu tarcica jest gotowa do wykorzystania przez Klienta.

Wróć do listy artykułów
Tel.: + 48 (63) 245 59 29 biuro@biomasapartner.pl