Witamy na stronie internetowej Biomasa Partner Group
Zadzwoń do nas: (+48) 63 245 59 29

Dlaczego warto kupować pellet z certyfikatem?

Pellet drzewny z roku na rok staje się coraz popularniejszym rodzajem opału. Trudno się temu dziwić – jest wydajny, wygodny w użyciu, a w dodatku pozwala na zachowanie czystości. Jednak jaki pellet drzewny wybrać, aby być z niego najbardziej zadowolonym? Czym różni się pellet z certyfikatem od tego bez certyfikacji? Dlaczego warto postawić na sprawdzony opał? O tym w poniższym artykule.

Jakie są rodzaje pelletu?

Każdy pellet drzewny to granulat z odpadów drzewnych, przede wszystkim trocin, sprasowanych pod wysokim ciśnieniem. Jednak w zależności od jego jakości mogą się w nim znaleźć pewne niezbyt oczekiwane dodatki takie jak kora, kleje czy inne substancje chemiczne. Przez nie może dojść nie tylko do zabrudzenia, a nawet uszkodzenia kotła, lecz również do uszczerbku na zdrowiu podczas spalania takiego opału.

Chcąc korzystać z najwyższej jakości pelletu drzewnego, składającego się wyłącznie z czystej trociny, warto wybrać pellet z certyfikatem. Odpowiednie oznaczenie na opakowaniu pelletu będzie gwarantowało, że producent nie używa podczas produkcji ani żadnych niskokalorycznych, brudzących opadów (np. kory czy popiołu), ani niepotrzebnych środków chemicznych (np. substancji do klejenia granulatu). Pellet certyfikowany łatwo rozpoznać już na pierwszy rzut oka – ma jasny kolor, bez przebarwień. Natomiast pellet z niechcianymi dodatkami zazwyczaj będzie miał ciemną, niejednorodną barwę.

Rodzaje certyfikatów pelletu drzewnego

W Polsce najczęściej stosuje się dwa rodzaje certyfikacji pelletu drzewnego. Są to certyfikaty DINplus oraz ENplus.

DINplus to certyfikat opracowany w Niemczech jeszcze w 2002 roku, który obecnie jest uznawany we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Mogą otrzymać go producenci pelletu drzewnego, których produkty pomyślnie przejdą testy w laboratorium. Testy takie sprawdzają m.in. zawartość popiołu w pellecie, jego długość, wartość opałową, zanieczyszczenia chemiczne oraz zawartość wody. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku producent może używać certyfikatu na opakowaniach przez pięć lat. Dodatkowo, aby zapewnić stałą wysoką jakość produktów, zakłady produkcyjne są poddawane corocznej kontroli.

Kolejnym rodzajem certyfikatu, jaki może otrzymać pellet jest ENplus. Tym razem certyfikat ten nie obejmuje wyłącznie produktu, lecz również cały łańcuch jego dostaw – od producenta, przez sprzedawcę do dostawcy. Każde z tych ogniw może zyskać odpowiedni certyfikat potwierdzający najwyższą jakość świadczonych usług. Natomiast w przypadku samego produktu, czyli pelletu drzewnego, certyfikat ENplus występuje w trzech wersjach – A1, A2 oraz B. ENplus A1 oznacza pellet najwyższej jakości przeznaczony dla pieców, kotłów, kominków i palników, natomiast ENplus A2 – opał z większą ilością popiołu, który sprawdza się w urządzeniach dużej mocy służących do ogrzewania m.in. obiektów użyteczności publicznej. Natomiast kategorią B oznacza się pellet przemysłowy. Oczywiście najlepszym wyborem będzie pellet drzewny z certyfikatem ENplus A1, który cechuje się najwyższą jakością.

Dlaczego warto kupować pellet z certyfikatem?

Jakie są korzyści z posiadania certyfikatu?

W porównaniu z pelletem bez certyfikatu pellet certyfikowany to przede wszystkim: 

 • wyższa wartość opałowa – certyfikowany pellet drzewny musi mieć wartość opałową wynoszącą co najmniej 16,5 MJ/kg. W przypadku pelletów bez certyfikatu ta wartość będzie mniejsza, co oznacza, że trzeba zużyć znacznie więcej opału, aby wytworzyć taką samą ilość ciepła;
 • brak ryzyka uszkodzenia pieca – piece na pellet są zaprojektowane do używania certyfikowanego opału, przez co używanie niesprawdzonych pelletów wiąże się z ryzykiem ich uszkodzenia, a także bardzo często z utratą gwarancji. W takim przypadku samodzielna naprawa pieca może być dużo droższa niż zakup certyfikowanego pelletu. Natomiast palenie certyfikowanym opałem pozwala na utrzymanie pełnej sprawności kotła przez długi czas;
 • produkt niezanieczyszczający powietrza – w pellecie z certyfikatem próżno szukać kory, klejów czy innych chemicznych dodatków, które podczas spalania zanieczyszczałyby powietrze dookoła domu. Wybierając certyfikowany pellet, dba się o własne zdrowie, a także o dobrostan środowiska naturalnego;
 • czysty opał – w przypadku certyfikatu ENplus A1 zawartość popiołu w pellecie nie może przekraczać 0,7% jego masy, przez co nie trzeba się martwić o dużą ilość brudzących resztek pozostałych po spaleniu. Co więcej, pellet drzewny, w porównaniu do innych rodzajów opału np. węgla czy zabrudzonego drewna, jest czysty, przez co nie ma żadnego problemu z jego składowaniem;
 • możliwość wykorzystania resztek po spalaniu – popiół powstały po spaleniu czystego, certyfikowanego pelletu można wykorzystać jako naturalny nawóz do roślin. To dodatkowa oszczędność, a także życie w duchu zero waste;
 • duża wytrzymałość – aby pellet mógł otrzymać stosowny certyfikat, musi przejść m.in. próbę wytrzymałości. Dzięki temu wybierając certyfikowany opał, można mieć pewność, że nie rozpadnie się on podczas transportu ani w ślimaku podającym pellet do pieca;
 • ekologiczne pochodzenie – w procesie produkcji pelletu wykorzystuje się naturalny surowiec, czyli trociny pochodzące m.in. z zakładów stolarskich. Dzięki temu produkcję pelletu z certyfikatem przeprowadza się w zgodzie z naturą.

Pellet z certyfikatem – zagrożenia

Niestety wraz z wprowadzeniem certyfikatów odróżniających sprawdzone produkty od gorszych jakościowo, pojawili się oszuści używający znaków DINplus oraz ENplus bezprawnie. Warto więc wiedzieć, jak odróżnić prawdziwy certyfikat od sfałszowanego.

W przypadku DINplus na opakowaniu z pelletem powinna znaleźć się nie tylko nazwa certyfikatu, lecz również numer identyfikacyjny certyfikowanej firmy. Jeśli go nie ma, można podejrzewać, że producent używa znaku nielegalnie, lecz zawsze warto jeszcze dopytać o numer.

Natomiast jeśli chodzi o ENplus, podobnie jak w poprzednim przypadku powinien on być używany wraz z numerem identyfikacyjnym producenta. Dodatkowo na stronie internetowej ENplus można wyszukać, czy certyfikat danej firmy jest nadal aktywny, czy też został w pewnym momencie wycofany.

Bez problemu można również sprawdzić, które europejskie firmy znalazły się na „czarnej liście” zarówno DINplus, jak i ENplus – listy te wymieniają producentów, którzy posługiwali się znakami certyfikatów nielegalnie. Dzięki temu można uniknąć zakupu produktu niespełniającego oczekiwań.

Najlepszy pellet drzewny od sprawdzonego producenta

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani zakupem sprawdzonego pelletu drzewnego z certyfikatem ENplus A1, zachęcamy do zapoznania się z produktami Biomasa Partner Group. Oferujemy dwa rodzaje certyfikowanego pelletu – Excellent Selection oraz Premium Selection. Cechują się one bardzo wysoką wartością opałową (ponad 18,3 MJ/kg w przypadku Excellent Selection oraz ponad 17,4 MJ/kg w Premium Selection) oraz niską zawartością popiołu (Excellent Selection poniżej 0,3% masy, a Premium Selection od 0,5 do 0,6% masy). 

Nasz pellet drzewny jest dostępny zarówno w 15-kilogramowych workach oraz big-bagach, jak i luzem. Świadczymy także usługi spedycyjne, dlatego możecie mieć Państwo pewność, że towar dotrze na miejsce szybko i w nienaruszonym stanie.

FAQ:

 1. Czy certyfikowany pellet drzewny jest drogi?
  Certyfikowany pellet drzewny zawsze będzie droższy od opału bez certyfikatu. Jednak pellet z certyfikatem jest bardziej kaloryczny, przez co zużywa się go mniej niż opału niecertyfikowanego do wytworzenia takich samych ilości ciepła. Co więcej, palenie pelletem bez certyfikatu może doprowadzić do uszkodzenia pieca, co wiąże się ze sporym wydatkiem.
 2. Czym ryzykuję, spalając pellet drzewny bez certyfikatu?
  Palenie pelletem bez certyfikatu wiąże się przede wszystkim z koniecznością spalania jego większych ilości, a także z ryzykiem uszkodzenia pieca oraz jego zabrudzenia dużymi ilościami popiołu. Pellet drzewny zawierający chemiczne dodatki prowadzi również do zanieczyszczenia powietrza, co może skutkować problemami ze zdrowiem.
 3. Jak sprawdzić, czy certyfikat nie jest sfałszowany?
  Pierwszym krokiem podczas sprawdzania autentyczności certyfikatu powinno być przyjrzenie się, czy na opakowaniu widnieje numer identyfikacyjny producenta. Następnie, w przypadku certyfikatu ENplus, można sprawdzić na stronie internetowej, czy firma faktycznie posiada dany certyfikat i czy jego ważność nie wygasła.
Wróć do listy artykułów
Tel.: + 48 (63) 245 59 29 biuro@biomasapartner.pl