Witamy na stronie internetowej Biomasa Partner Group
Zadzwoń do nas: (+48) 63 245 59 29

Pellet wysokokaloryczny – czym jest i czym się wyróżnia?

Odnawialne źródła energii z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Nie inaczej jest z pelletem drzewnym – paliwem produkowanym z odpadów drzewnych, którym można palić w specjalnych kotłach. Jednak pellet pelletowi nierówny. Na rynku spotkać można zarówno pelle dobrej jakości (czyli wysokokaloryczne), jak i produkty, które dostarczają zdecydowanie mniej ciepła. Czym zatem jest pellet wysokokaloryczny i dlaczego to najlepsza opcja wśród pelletów? O tym w niniejszym artykule!

Co to jest pellet?

Pellet drzewny to rodzaj opału wykonywanego z produktów ubocznych powstałych podczas obróbki drewna – przede wszystkim trocin, a czasami również kory. Takie odpady prasuje się pod wysokim ciśnieniem, przez co powstaje z nich charakterystyczny drobny granulat. Warto pamiętać, że pelletem można palić wyłącznie w specjalnie do tego celu zaprojektowanych kotłach na pellet – zwykłe piece nie są bowiem przystosowane do spalania biopaliw, a takim właśnie jest pellet.

Czym różni się od siebie pellet?

Choć na pierwszy rzut oka wszystkie rodzaje pelletów mogą wyglądać podobnie, potrafią znacząco różnić się składem. Podczas wyboru tego opału należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy pellet składa się wyłącznie z trocin. Jeśli tak, to mamy do czynienia z produktem wysokokalorycznym, który zapewni duże ilości ciepła i będzie spalał się niemal w całości, pozostawiając jedynie śladowe ilości popiołu. 

Natomiast tańszy pellet często zawiera takie dodatki jak kora, która ma niską kaloryczność, a także może zabrudzić piec dużą ilością popiołu powstającego podczas jej spalania. Jednak zdecydowanie gorszym składnikiem pelletu są substancje klejące – jeśli opał będzie je zawierał, powietrze dookoła budynku może zostać zanieczyszczone. Pellet bez problemu można wyprodukować, nie korzystając z żadnych klejów, a jedynie z wysokiego ciśnienia podczas prasowania i to właśnie tę technikę wykorzystuje się przy produkcji pelletu drzewnego wysokiej jakości.

Jak odróżnić wysokokaloryczny pellet drzewny od pelletu niskiej jakości?

Podczas wyboru pelletu drzewnego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kolor produkt – jeśli jest jasny, bez przebarwień, prawdopodobnie mamy do czynienia z pelletem wysokiej jakości wykonanym wyłącznie z trocin. Żeby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na skład pelletu.

O dobrej jakości pelletu świadczy również odpowiedni certyfikat. W Polsce spotkać można dwie formy certyfikacji – DIN plus oraz EN plus. Jeśli pellet uzyskał któryś z tych certyfikatów, oznacza to, że pozytywnie przeszedł restrykcyjne testy w laboratorium – spełnia normy zawartości popiołu, wody, posiada odpowiednią wartość opałową, a nawet konkretne wymiary. W przypadku certyfikatu EN plus wyróżnia się dodatkowo jego trzy kategorie – A1, A2 oraz B. EN plus A1 to gwarancja pelletu najwyższej jakości przeznaczonego dla domowych kotłów czy kominków. A2 to pellet z nieco większą zawartością popiołu sprawdzający się w urządzeniach o dużej mocy. Natomiast kategoria B oznacza pellet przemysłowy. Wybór pelletu z certyfikatem daje więc pewność, że otrzymany opał spełni stawiane przed nim wymagania.

Pellet wysokokaloryczny – czym jest i czym się wyróżnia?

Jakie są zalety pelletu wysokokalorycznego?

Pellet bez certyfikatu, niskiej jakości zazwyczaj kusi korzystną ceną. Jednak często okazuje się, że oszczędność jest jedynie pozorna, a zakup pelletu wysokokalorycznego w dłuższej perspektywie byłby zdecydowanie lepszą opcją. Co więc wyróżnia pellet drzewny wysokiej jakości?

 • Wysoka wartość opałowa – pellety wysokokaloryczne wykonane w 100% z czystych trocin pozwalają na uzyskanie dużych ilości ciepła – ich wartość opałowa wynosi ok. 18-20 MJ/kg. Oznacza to, że nie trzeba spalać ich dużo, aby skutecznie ogrzać dom czy mieszkanie. W przypadku pelletu o niskiej kaloryczności, z dużą zawartością niechcianych dodatków (o wartości opałowej ok. 14-15 MJ/kg) do kotła należy wrzucić zdecydowanie więcej opału, aby uzyskać wystarczającą ilość ciepła.
 • Czyste spalanie – gdy pellet drzewny nie zawiera innych składników niż kora, popiół powstający podczas jego spalania nie powinien przekroczyć 0,5% masy opału. Dzięki temu można zadbać o czystość kotła, a przez to zapewnić mu dłuższą żywotność. Co więcej, pellet drzewny nie brudzi, dzięki czemu jest łatwiejszy w przechowywaniu oraz użytkowaniu.
 • Bezpieczeństwo dla zdrowia i środowiska – pellet wysokokaloryczny bez wypełniaczy takich jak kleje nie emituje do powietrza szkodliwych substancji, np. metali ciężkich czy kancerogennych pyłów. Sprawia to, że palenie dobrej jakości pelletem nie wpływa negatywnie ani na środowisko naturalne, ani na zdrowie osób mieszkających w okolicy.

Pellet a inne źródła energii

Porównując pellet drzewny z innymi źródłami energii, najlepiej zacząć od najbliższego mu opału, czyli klasycznego drewna. Dlaczego pellet to lepsze rozwiązanie? Przede wszystkim wysokokaloryczny pellet drzewny cechuje się znacznie wyższą kalorycznością w porównaniu do drewna – ma mniejszą wilgotność i nie zawiera kory, przez co ilości zawartego w nim popiołu są znikome. Co więcej, pellet jest wygodniejszy w użyciu oraz składowaniu – nie brudzi i zazwyczaj pakowany jest w poręczne worki.

Przyjrzyjmy się teraz, jak wypada pellet w porównaniu z węglem. Popularny tzw. ekogroszek, podobnie jak drewno, wyróżnia się dużą wilgotnością (nawet 20% masy). Co więcej, choć węgiel ten ma wyższą kaloryczność od pelletu, może zawierać nawet 15% popiołu. Sprawia to, że koszty palenia ekogroszkiem i pelletem są podobne. Warto jednak wiedzieć, że popiół z ekogroszku trzeba odpowiednio utylizować z powodu jego toksycznych właściwości. Tymczasem śladowe ilości popiołu powstałe ze spalania pelletu można wykorzystać jako skuteczny i naturalny nawóz do kwiatów.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku węgla kamiennego – ten opał również cechuje się wysoką zarówno kalorycznością, jak i zawartością wilgoci, przez co koszty palenia węglem mogą być podobne do opalania pelletem. Za węglem przemawia przede wszystkim powszechność pieców do jego spalania – do pelletu trzeba przecież zakupić specjalny kocioł. Warto jednak pamiętać, że wszelkie węgle są źródłami nieodnawialnymi, co oznacza, że za kilkanaście lat na rynku może zabraknąć tych surowców. Natomiast decyzja o paleniu pelletem drzewnym to gwarancja nie tylko pewnej przyszłości, lecz również zdrowia dla siebie oraz całej planety. 

Jakie są właściwości energetyczne pelletu?

Wartość opałowa wysokiej jakości pelletu wynosi co najmniej 18 MJ/kg. Dodatkowo taki opał wyróżnia się niską wilgotnością wynoszącą poniżej 10% masy. Dzięki temu wystarczy spalić niewielką jego ilość, aby otrzymać satysfakcjonujące ilości ciepła. Dodatkowo można jeszcze zwiększyć efektywność spalania pelletu. 

W tym celu należy zwrócić uwagę na trzy kluczowe kwestie. Po pierwsze temperatura w komorze spalania nie może być zbyt niska i powinna wynosić co najmniej 70 ℃. Po drugie do komory trzeba dostarczyć odpowiednią ilość tlenu. Po trzecie warto również zwrócić uwagę na czas, przez jaki pellet będzie znajdował się w komorze. W tym celu najlepiej postępować zgodnie ze wskazówkami producenta pelletu przedstawionymi na opakowaniu. Pozwoli to na jeszcze większą wydajność spalania, a co za tym idzie na większą satysfakcję z palenia pelletem.

FAQ:

 1. Jak rozpoznać wysokiej jakości pellet drzewny?
  Przede wszystkim warto zwrócić uwagę czy na opakowaniu znajduje się informacja o uzyskanych przez pellet certyfikatach – DIN plus lub EN plus. Jeśli tak, śmiało można wybrać ten produkt – opał ten musiał przejść szereg testów potwierdzających jego wysoką jakość. 
 2. Czym lepiej palić – ekogroszkiem czy pelletem?
  Koszty palenia pelletem oraz ekogroszkiem są obecnie porównywalne, lecz należy pamiętać, że pellet jest zdecydowanie wygodniejszym opałem – nie brudzi, a w dodatku nie trzeba pozbywać się powstałego z jego spalania toksycznego popiołu.
 3. Jaki pellet jest lepszy – liściasty czy iglasty?
  Różnice między pelletem z drewna liściastego (takim jak pellet dębowy) a pelletem z drewna iglastego są nieznaczne – pellet iglasty cechuje jedynie minimalnie wyższa wartość opałowa. Wysokiej jakości pellet iglasty oferuje m.in. Biomasa Partner Group.
Wróć do listy artykułów
Tel.: + 48 (63) 245 59 29 biuro@biomasapartner.pl